niedziela, 20 sierpnia 2023

Ceramiczny Bolesławiec – swego czasu najlepsze miasto w Polsce!

W ogólnopolskim rankingu miast przyznano pierwszeństwo dolnośląskiemu Bolesławcowi, słynącemu z ceramiki...

Jednak nie tylko dla pięknych kubeczków  i talerzy warto tu zajrzeć. Miasto ma ciekawą historię, liczne atrakcje turystyczne, malowniczą Starówkę, oraz piękną okolicę. 

(Pre)historia Rejon zamieszkiwany był już 10000 lat p.n.e., ale nie musimy sięgać aż tak daleko w przeszłość. Były tu plemiona, które miały kontakty z Celtami. Słowianie przybyli w VII w. Status miasta pojawił się w 1251 roku kiedy to książę Bolesław Rogatka dokonał lokacji Bolesławca na prawach miejskich. Ale to nie od jego imienia miasto wzięło nazwę. Księciem, który może być brany pod uwagę jest Bolesław Wysoki (1163-1201), wnuk Bolesława Krzywoustego. Zatem to jedno z najstarszych miast polskich. Krzyżowały się tutaj szlaki handlowe, więc miasto szybko się rozwijało, powstawały mury obronne, ratusz, kościół. Przez bogate w wydarzenia wieki średnie i późniejsze, miasto przechodziło pod różne berła: do 1392 r. było Piastów, potem Czechów, Habsburgów, Prusaków. Od 1945 Bolesławiec wrócił na ziemie polskie.

Miasto dobrej gliny…Ceramika produkowana jest w Bolesławcu od 7-8 wieków. Dekorowana w
charakterystyczny sposób: techniką stempelkową. Każde naczynie wykonywane jest ręcznie z białej gliny i pokrywane emalią. Tradycyjna ma kolor kobaltowy. 
W każdy weekend miasto odwiedzają pielgrzymki zagranicznych turystów, kupujących na tony ceramiczne naczynia. Moda na nie trwa od wielu, wielu lat mimo (albo dzięki) tradycyjnym wzorom i kolorom, oraz coraz bardziej urozmaiconym kształtom. Miasto się pięknie odnawia i rozwija. Dowodem jest wyróżnienie z 2011 r. Bolesławiec otrzymał nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich za rewitalizację rynku starego miasta wraz z plantami. Serce Bolesławca to Starówka z Ratuszem, zabytkowymi kamieniczkami z czasów renesansu i baroku, oraz XV-wiecznym Kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ozdobionym barokowymi rzeźbami. Wnętrza kościoła to dzieło malarza i rzeźbiarza Giulio Simonettiego. Urokliwe


kamieniczki umilą leniwy spacer po Starówce. Ratusz jest z 1535 r., stanowi siedzibę władz miejskich. Ciekawy jest system murów, fos i stawów z XV w., który został częściowo zburzony w czasie wojen napoleońskich. Do dziś zachowała się jedna baszta. Mimo że z Bolesławca do morza kawał drogi, jednak zaglądając tu na weekend nie zapomnijcie zabrać kąpielówek. Znajdują się tu bowiem wspaniałe Termy. Budynek łaźni z 1895 r. został przekształcony w centrum odnowy biologicznej i spa. Oprócz term solankowych goście mogą skorzystać z saunarium, basenu,  groty solnej czy sekcji siłowni. Inna ważna informacja dla aktywnych: wokół miasta biegną liczne trasy rowerowe. Warto oddalić się od Rynku, by zobaczyć kamienny wiadukt, który ma aż 490 m długości, co czyni go jednym z najdłuższych tego typu obiektów w Europie. Powstał w latach 1844–1846, a jego budowę powierzono mistrzowi murarskiemu E. Ganselowi (który był także współzałożycielem bolesławieckiej loży masońskiej oraz alchemikiem). Projekt kosztował 400 tys. talarów, co stanowiło ogromną sumę, a w tę inwestycję zaangażowanych było aż 600 osób. Wiadukt do dziś zachwyca urodą. W 1846 r. otwarcia tej przeprawy kolejowej nad rzeką Bóbr dokonał król pruski Fryderyk Wilhelm IV.

Wyśpij się z Napoleonem i Sherlockiem Holmesem! To nie była jedyna koronowana głowa, odwiedzająca Bolesławiec. Napoleon był tu sześć razy, a jego rosyjski pogromca, Kutuzow ma w Bolesławcu swój pomnik. Imponująca baza noclegowa sprawia, że samo nocowanie w Bolesławcu może być przygodą. W Hotelu Ambasada i Hotelu Garden pokoje urządzone są w pełnym przepychu stylu pałacowym. Może to pamiątka aż 6-ciokrotnego tu pobytu cesarza Napoleona! W Piramidzie naprawdę wyśpicie się w budynku o tym kształcie! A w Pensjonacie Inna Bajka każdy pokój urządzony jest w innym stylu. Pokój Sherlocka Holmesa przypomina wystrojem XIX-wieczny Londyn, inny to styl japoński, hinduski, turecki. Zresztą, sami sprawdźcie, co spowodowało, że Bolesławiec został tak wyróżniony w rankingu gmin miejskich i miejsko-wiejskich w 2019 r.. Jest to najmniejsze miasto w Polsce, które zarządzane jest przez prezydenta, a nie burmistrza. Oceniane były wyniki samorządu w takich obszarach jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne. Warto przekonać się na własne oczy, jakie to miłe miejsce do życia!

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz