Moje największe dzieła kulinarne powstają, gdy usiłuję wykorzystać resztki z lodówki.
Tak stało się tym razem: w lodówce błąkała się rolka ciasta drożdżowego heinleina (przeterminowana 2 dni, przyznam szczerze), rabarbar wiądł w koszyku. W samym kącie tejże lodówki kryły się 4 słoiczki płatków róży z ubiegłorocznego ręcznego zbioru w ogrodzie, których nie zdążyłam wykorzystać, a tu róża znów mi kwitnie....
- Zrobię ciasto drożdżowe z rabarbarem! – oznajmiłam domownikowi tuż przed weekendową północą.
- Uwielbiam ciasta drożdżowe! – odparł uradowany domownik, wyobrażając już sobie mega wyrośnięty placek z owocami (takich bowiem dostarcza mu moja mama).
Zabrałam się ochoczo do dzieła, bo gotowe ciasto to coś, co tygryski lubią najbardziej, tym szczególniej, że tygryskom ciasta drożdżowe wykonane własną łapką w ogóle nie rosną.
Na placku, nakłutym widelcem rozłożyłam rabarbary (obrane i pocukrzone). Trochę ich było mało, więc się zacukałam, ale przypomniawszy sobie o słoiczkach z płatkami róż postanowiłam je zużyć. 3 nadawały się wyłącznie do wyrzucenia, ale z czwartego udało się zrobić odzysk słodkich płatków (były zmiażdżone, w cukrze) i ułożyć na cieście.
Dzieło umieściłam w nagrzanym piekarniku. Z wypiekami na twarzy zaglądałam, by podziwiać wznoszenie się konstrukcji drożdżowej, co przez 25 minut jednakowoż nie następowało. Ponieważ brzegi zaczęły się mocno rumienić, wyłączyłam piekarnik po 30 minutach i zostawiłam do ostygnięcia. Poszłam spać (dochodziła pierwsza w nocy).
Następnego dnia wyjęłam z pieca śliczne, płaskie jak pizza ciasto, twarde na brzegach za to zachwycająco smakowite w środku. Domownik otrzymał więc dodatek do porannej kawy. Trochę się zdziwił wyglądem, ale wytłumaczyłam, że to danie ekskluzywne: czy gdziekolwiek w pizzerii zje pizzę z rabarbarem i płatkami róży? I kto powiedział, że pizza musi być na serio?
Na takie wyjaśnienie kulinarnie pogodzony z losem domownik wziął się za degustację. Poszła mu tak dobrze, że nie mam już ani okruszka pizzy, ha!
Beciu - ciasto-pizza było z pewnością znakomite, dlatego domownik z chęcią je łyknął! Ja w takich sytuacjach korzystam z przepisu piosenki zespołu "Gawęda:": "szklanka cukru, szklanka mąki, pół stopionej margaryny, jajka 4, aby się składniki połączyły" - dodaję wszystko co w sezonie. Polecam - nie jestem mistrzem wypieków, ani innych dań, ale ciasto się sprawdza. Natomiast chętnie wypróbuję pizzę z rabarbarem: lubię rabarbar i uwielbiam dobrą pizzę!
OdpowiedzUsuńAleż Basiu, moje luksusowe umiejętności dotyczą wyłącznie ciast drożdżowych, inne wychodzą mi jako tako, czasem dodaję nawet coś więcej, niż w piosence... Tak czy siak po pizzy ani śladu. Po cocktailu z truskawek ze świeżą miętą - też! :-)
OdpowiedzUsuńAleż dowcipny post, ile się nachichrałam. Przypomniałam sobie, kiedy ja źle odczytałam przepis i zamiast"zmieszanej", przeczytałam "ziemniaczanej"... placek wygląd miał ładny, ale pierwszy kęs zaklejał usta. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńHumor to Twoja mocna strona. Do tej pory się śmieję z tej pizzy. Ciepło pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńDzięki za miłe słowa i nocne odwiedziny. Uściski.
OdpowiedzUsuńJuż sam wygląd zachęca do smakowania. :)
OdpowiedzUsuńMatko Boso, ależ cudo! Kuchenne rewolucje, aż ślinka cieknie.
OdpowiedzUsuńBeta, konstrukcja drożdżowa a'la pizzowy croissant nie może się zmarnować- musisz to opatentować! Następnym razem- jak przystało na pizzę- podaj z keczupem albo sosem czosnkowym :D !
Właśnie myślałam nad patentem, ale jeśli dopisze Twój genialny pomysł z sosem czosnkowym, szybciej mi go przyznają zapewne... Fajnie miec kreatywne koleżanki blogowe! :-) Buziaki w kształcie pizzy z rabarbarem przesyłam, o!
OdpowiedzUsuńWróciłam, aby powiedzieć, że zainspirowana zostałam Twoim postem z rabarbarem i postanowiłam także o rabarbarze napisać.
OdpowiedzUsuńTwój post zainspirował mnie do pisania o rabarbarze Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńTo cudownie, że mój gnieciuch do czegokolwiek inspiruje :-))
OdpowiedzUsuń