Dziś dzień jabłka ponoć. No to uzbierałam troszkę informacji o tym naprawdę magicznym, jednocześnie tak swojskim, owocu!
Jabłko w "Słowniku symboli" W. Kopalińskiego to symbol wieczności, Ziemi, zdrowia, wiecznej młodości, nieśmiertelności, jesieni, mądrości, miłości, pokus cielesnych, grzechu, śmierci itd. Owoc ten posiada tysiącletnią tradycję pisaną! Ten biblijny - z raju, rosnący na Drzewie Wiadomości. (Swoją droga trwa mały spór, czy Biblia mówi o jabłku, czy może jednak o owocu granatu). Jabłko niezgody, bo stało się przyczyną wojny trojańskiej. Złote jabłka Hesperyd. Deser Rzymian, ucztujących "od jajka do jabłka". Insygnium królów - symbol władzy. Usypiające jabłko z bajki o Śpiącej Królewnie. Jabłko Newtona, który dokonał za jego pomocą wiekopomnego odkrycia grawitacji. Jabłko Wilhelma Tella. Można tak jeszcze długo wymieniać. A przecież nie ma bardziej polskiego, swojskiego owocu, prawda?
Król diet
Jabłko to bomba witaminowa i król diet. Czy wiecie, że istnieje ponad 10 tys. odmian jabłoni, różniących się smakiem, aromatem, słodyczą, konsystencją, kształtem, barwą i rodzajem miąższu? Wszystkie jabłka zawierają cukier, białka, witaminy C, B1, B2, PP, prowitaminę A, kwas pantotenowy i kwasy organiczne (głównie jabłkowy i cytrynowy). Dzięki nim pobudzają pracę przewodu pokarmowego zwiększając wydzielanie soków trawiennych. Garbniki zawarte w jabłkach dezynfekują przewód pokarmowy, regulują trawienie i zapobiegają nadmiernej fermentacji w jelitach. Pektyny rozpuszczają cholesterol i odgrywają istotną rolę w zapobieganiu i leczeniu miażdżycy. Ponadto jabłka dostarczają organizmowi soli wapnia, fosforu, potasu, magnezu oraz niewielkich ilości żelaza. Spożywa się je na surowo, suszone oraz w postaci soku, dżemów i kompotów. Dodaje się je do ciast, puddingów, naleśników, omletów, tart, sałatek, lodów i galaretek, smaży w cieście, piecze i gotuje. Pieczone jabłka mogą wchodzić w skład lekkostrawnych diet i wykorzystywane są przy leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Znajdują zastosowanie w żywieniu osób chorych na reumatyzm, artretyzm i cukrzycę.
Często się mówi, że spożywanie dwóch jabłek dziennie pozwala zachować zdrowie. I jest w tym bardzo dużo racji. Jabłka to kopalnia witamin, błonnika i innych substancji odżywczych wzmacniających układ odpornościowy. Są skarbnicą węglowodanów prostych, które bardzo szybko przenikają do krwi i stanowią zastrzyk energii dla zmęczonego ustroju. W owocach tych występuje unikalna kombinacja witamin C i P oraz magnezu, które uelastyczniają oraz uszczelniają naczynia krwionośne, zapobiegając miażdżycy. Zawartość witaminy C w poszczególnych odmianach jabłek jest jednak różna. Najwięcej mają jej antonówki, najmniej - odmiana landsberska i starking. Żelazo i potas mają właściwości odkwaszające. Dlatego owoce te są szczególnie polecane osobom spożywającym duże ilości produktów mięsnych i zbożowych. Poza tym gryzienie twardego jabłka wzmacnia dziąsła. Jednak wbrew obiegowej opinii zjedzenie tego owocu przed snem nie zwalnia z obowiązku umycia zębów, ponieważ zawarte w nim cukry są pożywką dla żyjących w jamie ustnej mikroorganizmów i przyczyniają się do rozwoju próchnicy. Najwięcej błonnika zawiera skórka i gniazda nasienne. Nierozpuszczalne frakcje błonnika po spożyciu wiążą wodę, pęcznieją w żołądku i dzięki temu zmniejszają uczucie głodu. Błonnik natomiast działa na organizm wielokierunkowo; Wymiata resztki pokarmowe i szkodliwe produkty przemiany materii, zapobiegając ich zaleganiu i fermentacji w jelitach. Działa oczyszczająco, ponieważ wiąże metale ciężkie, wolne rodniki i toksyny, a następnie usuwa je z organizmu. Posiada także zdolność wiązania złego cholesterolu i w ten sposób obniża jego poziom w organizmie. Niepodważalną zaletą jabłek jest ich mała kaloryczność. To owoce zdecydowanie niskoenergetyczne. Średnie jabłko - o wadze 100g - dostarcza zaledwie ok. 52 kcal.
Szarlotka i nie tylko...
Autorami najbardziej oryginalnych dań z jabłek są podobno Anglicy. czyżby? Dodają je nawet do masła i serów. W Polsce jabłko traktowane jest albo jako samodzielny owoc deserowy, lub też dodatek do ciast, dżemów, kompotów i sałatek. Niech mi ktoś powie, że polska szarlotka nie jest wybitna? A ryż zapiekany z jabłkami? Placuszki z jabłkami? Pieczone jabłko (w piekarniku? Kompot z jabłek to też klasyka swego gatunku... Z mniej deserowych dań - uwielbiam wątróbkę smażoną z jabłkiem. Moja babcia robiła genialną surówkę z czerwonej kapusty z jabłkiem i fasolką. Latem w moim domu jada się jabłczankę - zupę z jabłek z dodatkiem ziemniaków puree. No, kto podrzuci jeszcze jakiś przepis?
Na całą zimę
Zerwane z drzewa dojrzałe owoce można przechowywać w chłodnym pomieszczeniu, ogonkami do dołu. W takich warunkach jabłka wytrzymają nawet kilka miesięcy. W lodówce nie powinno się ich trzymać dłużej niż dwa tygodnie, ponieważ oddychając przez skórkę, wysychają i tracą kruchość.
Dzień Jabłka ma nam chyba przypomnieć o najbardziej swojskim, polskim owocu, który może usunąć w cień cytrusy i inne egzotyczne przysmaki. I który, jak żaden inny, jest szafarzem zdrowia!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz