niedziela, 24 listopada 2019

Katarzyny, Kaśki, Katarzynki


25 listopada imieniny obchodzą Kaśki. Są to tzw. „Katarzynki” (analogicznie jak w imieniny Andrzeja urządzamy "Andrzejki"). Czy wiecie, że Katarzynki to dzień (a może raczej wieczór...) wróżb… męskich? 

„Katarzynki” to staropolski zwyczaj, który dawniej pozwalał kawalerom poznać imię przyszłej żony. Kładli się do snu z jakimś przedmiotem należącym do kobiety, co gwarantowało, że we śnie objawi się przyszła wybranka serca. Sen mógł zawierać także inne ważne informacje, m.in. jaka ta żona będzie. Gdy przyśniła się sowa, to oczywiście mądra, jeśli kura, to opiekuńcza itd. Niektórzy z kawalerów szli na łatwiznę i umieszczali pod poduszką karteczki z imionami znanych im kobiet, by losowo wyciągnąć jedną o poranku. Obecnie zwyczaj zapomniany za sprawą mocnego konkurenta – Andrzejek. Ciekawe są przysłowia związane z Katarzynkami: „Katarzyny dzień jaki, cały grudzień taki", „Od św. Katarzyny nie prześladuj zwierzyny", „Po Św. Katarzynie pomyśl o pierzynie".

A ja tak nieruchomościowo wspomnę o podwrocławskiej wsi Św. Katarzyna. Odwiedziłam ją niedawno służbowo. Patronką tej wsi jest pochodząca z Aleksandrii święta, nadzwyczajnej urody i mądrości dziewczyna, która nie chciała wyrzec się chrześcijaństwa. Zginęła w wyniku tortur w wieku 18 lat, chociaż cudowne wydarzenia miały przy tym miejsce: a to koło do łamania kości samo się złamało, użyto więc miecza, by ją zdekapitować, ale i tak anioł porwał jej ciało. 

Egipska Katarzyna
Św. Katarzyna Aleksandryjska żyła w IV w n.e. w Aleksandrii. Była chrześcijanką, w dodatku złożyła śluby czystości i odtrąciła zaloty cesarza, więc zamiast ślubu otrzymała tortury: kołem, mieczem, biczowanie. Ciało, jak wspomniałam - porwane przez anioła - znajduje się na Górze Synaj. 


Do dziś istnieje tam klasztor prawosławny, pod wezwaniem Św. Katarzyny, ufundowany przez cesarza Justyniana w VI w n.e. Prowadzi do niego 3000 schodów, wykutych w skale. Obecnie przebywa w nim 15 mnichów. Klasztor chroni bezcenne egzemplarze manuskryptów i starodruków. To jeden z najstarszych klasztorów chrześcijańskich na świecie! 
Klasztor położony jest w miejscu świętym dla trzech religii: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. To tutaj Mojżesz usłyszał wydobywający się z krzewu gorejącego głos Boga, tu otrzymał Dekalog. Później znalazł tu schronienie Mahomet, wygnany z Mekki.Chrześcijańscy mnisi pomogli mu, dlatego muzułmanie zawsze otaczali klasztor szacunkiem i nigdy nie pozwolili na prześladowanie mnichów i zniszczenie klasztoru.
W klasztorze znajduje się wiele bezcennych dzieł sztuki - m.in. 2 tysiące ikon. Najsłynniejsze ikony klasztoru św. Katarzyny to ikona Chrystusa Pantokratora z VI wieku oraz ikona św. Piotra z kluczami.

Swojska Kaśka
A w naszej Św. Katarzynie znajduje się późnoromański kościół pod jej wezwaniem, z XIII w. Miejscowość wzmiankowana od 1257 r. jako Santa Katherine. W dawnym herbie miejscowości znalazło się koło do łamania i miecz – atrybuty tej świętej. Do dziś działają tu dwa żeńskie domy zakonne. Wieś jest miła, sielska i stylowa. Warto zerknąć do kościoła!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz